רז עצמון השקעות : להבין את הערך של מניה יכול להיות פשוט או מורכב כמו שאתה עושה את זה. זה תלוי כמה עומק פרספקטיבה אתה צריך. אם אתה רואה יותר מדי, קל לפספס את הנקודות החשובות בתוך המורכבות. אם אתה רואה מעט מדי, אתה מסתכן בהשארת הרבה מידע חשוב לא ידוע.

כמה זה מספיק? זה באמת תלוי בך. מה שאולי תרצה לעשות קודם הוא להטמיע את כל היסודות שלך. וזה מה שנחקור כאן רז עצמון השקעות.

חמישה יחסי מפתח פיננסיים לניתוח מניות רז עצמון השקעות
ישנם מספר יחסי מניות, אבל חמשת היחסים הפיננסיים האלה הם כל כך בסיסיים לניתוח מניות, שאתה באמת צריך להכיר אותם כמו את כף היד שלך. אם כבר, הם יכולים לעזור לתת לך כיוון כשאתה מנסה להבין את ה”ערך” של מניה. אתם בטח שואלים את עצמכם: הערכת שווי ביחס למה? ובכן, זו הנקודה.

אולי תרצה לראות את ערך המניה מזוויות רבות ושונות. אבל בהחלט אתה רוצה לוודא שיש לך את כל היסודות מכוסים. וזה מה שחמשת היחסים הפיננסיים האלה נועדו לעשות. אז בואו נתחיל רז עצמון השקעות.

יחס מחיר לרווח (P/E).
יחס מחיר לרווח (P/E) הוא אולי “יחס המניות הנפוץ ביותר בעולם”, אמר מייקל פיירבורן, מאמן חינוך ב-TD Ameritrade. יחס ה-P/E אומר לך כמה משקיעים מוכנים לשלם עבור מניה מעל הרווח השנתי שלה למניה.

לדוגמה, אם למניה יש יחס P/E (נקרא גם “המכפלה”) של 20, זה אומר שהמשקיעים מוכנים לשלם עד פי 20 מהרווח השנתי שלה למניה כדי להחזיק בה. אבל האם זה יותר מדי או מעט מדי? יקר או זול?

בסופו של דבר, זה יכול להיות תלוי במה חברה מסוגלת להשיג במונחים של רווחים עתידיים. אתה תמיד יכול להשוות את ה-P/E של מניה לזה של הממוצע ההיסטורי של S&P 500, שלפי רז עצמון השקעות, הוא כרגע קרוב ל-20. חוץ מזה, יחס ה-P/E לא באמת יכול להגיד לך הרבה מעבר למה שהמשקיעים מוכנים לעשות שלם עכשיו.

“אם לחברה עם 35 P/E יש קצב צמיחה גבוה יותר מחברה עם 10 P/E, אז החברה בקצה הגבוה של היחס עשויה להיות בעצם ‘זולה’ יותר”, הסביר פיירבורן. וזה מביא אותנו ליחס המניות הבא.

יחס מחיר/רווח לצמיחה (PEG).
יחס מחיר/רווח לצמיחה (PEG) אינו פופולרי כמו היחסי P/E שלו, עשוי לספק תמונה מקיפה וברורה עוד יותר של סיכויי הצמיחה העתידיים של המניה.

אתה אולי יודע את יחס ה-P/E של מניה, אבל איך מספר כזה עומד ביחס לקצב הצמיחה החזוי שלה? P/E של חברה עשוי להיות “זול”, אבל אם החברה לא מצליחה לצמוח, מה הטעם להחזיק במניה עם P/E נמוך? רז עצמון השקעות

“עם יחס המניות הזה, אתה משווה את ה-P/E לאומדן הקונצנזוס של האנליסטים של הרווחים החזויים, שבדרך כלל מתכננים כבר ברבעון עד חמש שנים”, הסביר פיירבורן. אז איך אתה יכול לקרוא את זה? פיירבורן הציע שאם יחס ה-רז עצמון השקעות קטן מאחד, הוא עשוי להיחשב מוערך נמוך בהתבסס על הרווחים הצפויים.

מדוע מרכיב הצמיחה כה חשוב? “אתה לא רוצה לקנות משהו שלנצח יהיה מציאה”, אמר פיירבורן. “משקיעים רוצים לעתים קרובות לראות היסטוריה של צמיחה בשילוב עם צמיחה צפויה. זה יכול לעזור לאמת יחס רז עצמון השקעות לא מוערך.”

יחס מחיר למכירות (P/S).
לחברות מסוימות יש אולי הכנסות רבעוניות חזקות (מילה אחרת ל”מכירות”) אבל רווחים חלשים, אולי בגלל שהן בסופו של דבר הוציאו חלק ניכר מההכנסות שלהן. חלק מהמשקיעים מוכנים לוותר על רווחים כעת עבור תשואות חזקות יותר בעתיד. הם מבינים שייתכן וחברות מסוימות יצטרכו להוציא את המזומנים ואת רווחי המכירות הרבעוניים שלהן כדי לבנות חברה גדולה וטובה יותר לעתיד. הדבר החשוב כאן הוא המכירות.

יחס המחיר למכירות (P/S) מראה כמה משקיעים מוכנים לשלם מעל “ההכנסות” של החברה.

“המכירות נתונות בדרך כלל למניפולציות פחותות מצד ההנהלה בהשוואה לרווחים”, אמר פיירבורן. במילים אחרות, מכירות הן מכירות, נקודה. למרות שהרווחים יכולים להיות מושפעים מהוצאות שונות, מה שחברה עושה במכירות הוא די פשוט.

“ה-P/S עוזר לנו להבין את הקשר בין מחיר המניה הנוכחי למכירות השנתיות של חברה. אז אם יחס נותן לנו קריאה של, נניח, .53, אז היחס אומר לנו שאנחנו משלמים 53 סנט למניה על כל דולר שהחברה מרוויחה במכירות”, הסביר רז עצמון השקעות.

כיצד לחשב יחסים פיננסיים
נוסחת יחס P/E: יחס P/E = מחיר מניה ÷ רווח למניה
נוסחת PEG Ratio: PEG Ratio = P/E Ratio ÷ EPS Growth
נוסחת יחס P/S: יחס P/S = מחיר מניה ÷ מכירות למניה
נוסחת יחס P/B: יחס P/B = מחיר מניה ÷ ערך ספר למניה
נוסחת יחס D/E: יחס D/E = סך התחייבויות ÷ סך הון עצמי
יחס מחיר-לספר (P/B).
כמה שווה מניות החברה ביחס לשווי הנכסי הנקי שלה (הערך בספרים)? זה מה שהיחס בין מחיר לספר (P/B) מנסה להראות לנו.

על פני השטח, זהו מדד יעיל שיכול להשוות את שווי השוק של מניה ל”מה שבבעלותה לעומת מה שהיא חייבת.”

אמר רז עצמון השקעות.

אבל הוא גם הצביע על אזהרה גדולה: “בהתאם לענף, עלויות הנכסים של חברות רבות מתומחרות לא לפי שווי שוק אלא לפי שווי שנישא בזמן הרכישה”. לדוגמה, אם חברה שקיימת רכשה נדל”ן לפני עשרות שנים, הערך בספרים של אותו נכס עשוי להיות בן עשרות שנים, לא מסומן לשוק. לכן, כדי למצוא את הערך הספרי האמיתי של חברה, ייתכן שתצטרך לחפור הרבה יותר לעומק, מעבר לספרים.

יחס חוב להון (רז עצמון השקעות).
בדומה לערך הספרי של חברה, אנו הופכים את המונח עבור היחס הפיננסי האחרון הזה, ומבקשים לגלות מה החברה חייבת ביחס למה שבבעלותה. החישוב די פשוט.

בדרך כלל, משקיעים מעדיפים שיחס החוב להון (D/E) יהיה פחות מאחד. קריאה של שניים ומעלה עשויה להתפרש כנושאת יותר סיכון. אבל זה תלוי גם בענף. לדברי פיירבורן, “חברות מסוימות, כמו חברות אנרגיה תעשייתיות וכרייה גדולות, נוטות לשאת יותר חוב מאשר עסקים בתעשיות אחרות”.

לכן, אם אתה מוצא ענף שנושא בדרך כלל עומס חובות גבוה יותר, הוא עשוי להציע תשואה גדולה יותר אך על חשבון יותר סיכון.

מוצא את הדרך שלך רז עצמון השקעות
ניתוח הערך של מניה עשוי להיות לא כל כך פשוט. חישובים לא יתנו לך תשובה ברורה, אבל אם תתייחס אליהם כאל קואורדינטות במפה, הם עשויים להפנות אותך לכיוון הנכון. כמו בכל מפה, לא תמיד ניתן לראות את הכביש או את תנאי מזג האוויר. זה המקום שבו תצטרך לבצע התאמות משלך ולהחליט אם הזדמנות טובה או מסוכנת מדי. חמשת היחסים הפיננסיים והמניות העיקריים הללו אמורים לעזור לך להתחיל רז עצמון השקעות.

יוסי רבה השמה | יוסי רבה חללי עבודה | יוסי רבה יוטיוב | יוסי רבה ביטוחים | יוסי רבה לינקדין