רז עצמון השקעות : פיצול מניות הפוך נתפס לפעמים כתאום הפחות רצוי והמכוער של פיצול המניות המסורתי – דומה במובנים מסוימים; הפוך אצל אחרים. פיצולים הפוכים יכולים לשאת קונוטציות שליליות, אבל המציאות עשויה להיות הרבה יותר מורכבת או בעלת ניואנסים. עבור משקיעים, למידה של אופן הפעולה של פיצולים הפוכים והסיבות מאחוריהם יכולה להניב תובנה לגבי חברות ותעשיות מסוימות, כמו גם על השוק הרחב יותר.

הנה מה שאתה צריך לדעת על פיצולי מניות הפוכים.

מהו פיצול מניות הפוך?
במובנים מסוימים, פיצול מניות הפוך הוא ההפך מפיצול קדימה. בפיצול מניות הפוך, חברה מפחיתה את מספר המניות הקיימות שלה. לדוגמה, אם היו בבעלותך 500 מניות של XYZ Corp. והחברה הודיעה על כוונות לפיצול הפוך של אחד לחמש (1:5), 500 המניות שלך יומרו ל-100 מניות. המחיר של כל מניה חדשה יעלה במכפיל החמישה הזה, כך שאם XYZ היה 2 דולר לפני הפיצול ההפוך, הוא יגדל פי חמישה ל-10 דולר לאחר הפיצול ההפוך רז עצמון השקעות.

בדרך כלל, חברה תכריז על פיצול מניות מתוכנן או פיצול מניות הפוך בהודעה לעיתונות, אם כי ייתכן שהחברה לא תגיד במפורש “הפוך” או “פיצול”. ג’נרל אלקטריק (GE), למשל, אמרה ביוני 2021 שהיא “קיבלה את כל האישורים הנדרשים” ל”איחוד” של 1:8 (מונח נוסף לפיצול הפוך) של המניות הרגילות שלה.

לאחר פיצול הפוך, לא שווי השוק של מניות החברה או שווי המניות שלך משתנים. בהקשר זה, לפיצול הפוך יש אותה השפעה כמו לפיצול קדימה: אין שינוי בערך השוק, ומדדים פיננסיים מרכזיים אחרים גם הם נשארים זהים.

באיזו תדירות מתרחשים פיצולי מניות הפוכים?
פיצולי מניות הפוכים מתרחשים מספר פעמים בשנה, אך לרוב, הם מייצרים מעט תשומת לב מהתקשורת הפיננסית. לעתים קרובות, פיצולים הפוכים מערבים חברות קטנות יותר, נסחרות קלות בתעשיות שונות – אנרגיה, כרייה, ביוטכנולוגיה, נדל”ן סיני – וכן כמה קרנות נסחרות בבורסה רז עצמון השקעות.

מחפשים פיצול מניות מתוכנן ופיצול מניות הפוך? הנה שתי דרכים:

היכנס לחשבון שלך ב-tdameritrade.com. בחר מחקר ורעיונות > שווקים > לוח שנה. לאחר מכן בחר פיצולים.
היכנס לחשבון שלך בפלטפורמת thinkorswim®. תחת הכרטיסייה רז עצמון השקעות, בחר יומן ולאחר מכן פיצול.
מדוע חברות עושות פיצול מניות הפוך?
סיבה נפוצה אחת לפיצולי מניות הפוכים היא להגביר את צניחת מחיר המניה. פיצול מניות הפוך כולל לעתים קרובות חברות שמחירי המניות שלהן צנחו, אולי למצב של מניות פרוטה. מכיוון של-NYSE ולבורסות גדולות אחרות יש מחירי מינימום שבהם מניות החברה חייבות להיסחר, פיצולים הפוכים נעשים לעתים קרובות כדי למנוע מחיקה מהבורסה. בנוסף, חלק בקרנות נאמנות ומשקיעים מוסדיים אחרים לא יקנו מניות של חברות מתחת למחיר מסוים.

אם חברה עומדת בפני מחיקה פוטנציאלית ו/או עושה פיצול הפוך, סביר להניח שהעסק מתקשה. אלא אם כן יש סיבה משכנעת לחשוב שהמניה עשויה לחזור, אלו הן מניות שמשקיעים לטווח ארוך עשויים לשקול להימנע.

מהן כמה דוגמאות לפיצול מניות הפוך?
מניית GE נסחרה מתחת ל-13 דולר כאשר החברה הודיעה על פיצול הפוך של 1:8. האם הפיצול ההפוך “הסתדר” לחברה ולמשקיעיה? אולי ואולי לא. התשובה תלויה בין השאר באופק הזמן שלך.

פיצולים הפוכים יכולים לספק עלייה זמנית למניות החברה. נכון למרץ 2023, מניית GE נסחרה מעל 90 דולר, אך המניה עדיין ירדה ביותר מ-75% מהשיא של כל הזמנים בשנת 2000 רז עצמון השקעות.

במבט נוסף אחורה, המשבר הפיננסי של 2008–2009 הוביל לכמה דוגמאות של פיצול הפוך בין בנקים גדולים בוול סטריט וחברות קשורות. באמצע 2009, כאשר מניות American International Group (AIG) צנחו קרוב ל-1 דולר, המבטחת ביצעה פיצול הפוך של 1:20 (בנובמבר 2020, מניות AIG היו בסביבות 38 דולר). בדוגמה אחרת, פיצול הפוך של Citigroup (C) 1:10 עזר להעלות מניות שירדו מתחת ל-5 דולר (מניות C עומדות כיום על כ-44 דולר). רז עצמון השקעות

מה משקיעים צריכים לזכור עם פיצול מניות הפוך? רז עצמון השקעות
חשוב למשקיעים לזכור שפיצולים הפוכים נעשים לפחות בחלקם מסיבות קוסמטיות או פסיכולוגיות. בטווח הארוך, כיוון מחיר המניה מונע על ידי מספרים קרים וקשים, כגון רווחים והכנסות.

פיצול הפוך עשוי להבהב אות “היזהר קונה”. אבל, כמו צורות רבות של חדשות החברה, מומלץ לחפור עמוק יותר בדוחות הכספיים של החברה ובמידע זמין לציבור אחר כדי לחשוף את הסיפור המלא.